Transporter Sd.Kfz. 251/1 (FtF)



Model rodzimej produkcji z serii "Wrzesień 1939". Model z typu tzw. uproszczonych w montażu. Oznacza to tyle, że zawiera minimalną ilość części do wykonania pojazdu. Wiele części jest odlanych w jednym kawałku, a już na pewno wyposażenie typu łopata czy kilof są wykonane razem z pancerzem. 


W pudełku znajdziemy jedną duża ramkę w częściami wozu i dwie małe z jego trakcją kołowo-gąsienicową. Gąsienice wraz z kołami nośnymi są wykonane jako jeden element, aczkolwiek muszę przyznać, że całkiem przyzwoicie. Dodatkowo mamy kalkomanie, którymi jeśli chodzi o tablice możemy oznaczyć pięć modeli. Gorzej jest z białymi krzyżami - te są wyliczone tylko na jeden wóz. 


Jako formalność tylko przypominam, że modele produkcji First to Fight instrukcję montażu mają nadrukowaną na tyle pudełka. Podobnie uproszczony schemat malowania, choć ten w wersji dokładniejszej znajduje się w środku dołączonej do modelu gazetki. 


Z racji małej ilości elementów modeli z serii "Wrzesień 1939" i uproszczonej budowy producent sprzedaje je w przystępnie cenie - co pozawala na zakup kilku egzemplarzy bez drylowania portfela... W sumie podstawowym założeniem serii jest gra strategiczna, więc nie o pojedyncze egzemplarze chodzi, a właśnie o zestawy modeli.  


Pierwszy mały minus to niewymiarowe fotele dla kierowcy i dowódcy oraz siedziska dla żołnierzy. Dopasowanie figurki kierowcy wymaga wycięcia fotela, a i wklejenie piechurów to wyższa szkoła jazdy...



W sumie wklejenia kierowcy się nie podjąłem, a żołnierze są wpasowani trochę na słowo honoru... ale o tym później. 



Porównując z innymi modelami zauważalne jest kilka słabości tego egzemplarza. Po pierwsze reflektory. Są odlane wraz z błotnikami i tak na prawdę powinno się jest spiłować i wstawić nowe. Ja jedynie pomalowałem je trochę inaczej niż na wzorze, czy materiałach z internetu. Całe pomalowane soczewki w takim wykonaniu mi się po prostu nie podobały. Drugi minus to zamknięte włazy tylne. Trzeci to już malkontenctwo, ale silnik byłby super dodatkiem :-).
Za tę cenę nie ma co narzekać, ale jakby pierwsze dwie uwagi były uwzględnione byłoby super.

  
Z ciekawostek w wewnętrznej części pojazdu producent umieścił cztery mausery. Po sklejeniu są one mało widoczne, ale liczy się, że są.



W sumie do zestawu wybrałem kilka figurek z serii "Wrzesień 1939" pt. "Piechota niemiecka" oraz "Dowództwo niemieckie" firmy First to Fight i pozostałości po modelu Hasegawa (bodajże Sd.Kfz.7 8 ton halftrack).

W kwestii wpasowania figurek:
Żołnierz do obsługi km pasuje dobrze. Może wynika to z faktu, że został wyprodukowany przez tę samą firmę. Natomiast, żołnierze w przedziale dla piechoty wiszą trochę w powietrzu. Spiłowanie figurek nie miało sensu, a i podniesienie siedzisk by popsuło efekt. Figurki osadzone dosyć gęsto nie rzucają się w oczy. Finalnie hełmy wystają im trochę poza obręb wozu, ale znalazłem zdjęcia archiwalne gdzie sytuacja taka też miała miejsce, więc odpuściłem...
Założenie jest takie, że żołnierze nie są transportowani podczas ostrzału, więc nie są schyleni.     

Podsumowując, model jest wart ceny i poświęcenia mu uwagi. Ma kilka wad, ale zestawiając zalety i wady sam się broni pozytywnym wynikiem. Detalami (deska rozdzielcza, uchylone włazy z tyłu, reflektory etc.) stawiają go daleko za Transporter Sd.Kfz. 251/16 (Revell), ale jest stanowczo lepiej wykonany od  Transporter Sd.Kfz. 250 (Italeri) Zaznaczam, że oba wyżej wymienione transportery są ponad dwa razy droższe do modelu First to Fight.  


GALERIA:



Widok przodu i lewego boku transportera wraz z dodatkową figurką. 





Widok tyłu i lewego boku transportera wraz z dodatkową figurką. 



Transporter Sd.Kfz. 251/1 prawy bok wozu wraz z piechotą - ujęcie 1.




Transporter Sd.Kfz. 251/1 prawy bok wozu wraz z piechotą - ujęcie 2.



Transporter Sd.Kfz. 251/1 lewy bok wozu wraz z piechotą.



Transporter Sd.Kfz. 251/1 przewożący żołnierzy - lewy bok pojazdu.




Transporter Sd.Kfz. 251/1 przewożący żołnierzy - prawy bok pojazdu.



Transporter Sd.Kfz. 251/1 przewożący żołnierzy - lewy bok pojazdu (zbliżenie).



Transportery Sd.Kfz. 251/1 zestaw - widok lewych boków pojazdów.




Transportery Sd.Kfz. 251/1 zestaw - widok prawych boków pojazdów.




Transportery Sd.Kfz. 251/1 zestaw - widok przodów pojazdów.



Transportery Sd.Kfz. 251/1 zestaw - widok z prawej strony (tło miejskie).





Transportery Sd.Kfz. 251/1 zestaw - widok z lewej strony (tło miejskie).



Transportery archiwizacja wraz z modelem Revell Sd.Kfz. 251/16.



W kwestii zarysu historycznego odsyłam do wątku Transporter Sd.Kfz. 251/16 (Revell)  

Brak komentarzy: