Dziewiętnasty zeszyt z serii "Wrzesień 1939" dotyczy piechoty polskiej z okresu kampanii wrześniowej. W pudełku mamy dwadzieścia cztery figurki w ośmiu pozach. Zmiana w stosunku do wcześniejszych zestawów np. Piechota niemiecka z II w.św. (FtF) to przede wszystkim brak ramek (figurki są już wycięte i spakowane w strunowy woreczek). Może to odpowiedź na apel klientów o inne łączenie z ramką gdyż dotychczasowe utrudniało precyzyjne wycięcie postaci, a może to zwykła oszczędność tworzywa... Tak czy inaczej efekt jest pozytywny.
Broń to głównie karabiny 7,92 mm Masuer oraz RKM 7,92 mm WZ28 Browning. Oprócz figurek producent dodał też element muru, na którym RKM się opiera.
Patrząc na figurki bardzo ciężko się do czegoś przyczepić. Po pierwsze nie mają konkurencji wśród światowych producentów, którzy dotąd tematu Polaków jakby unikali. Produkcję Hata pomijam, bo w mojej opinii jest dosyć słabej wartości.
Tutaj mamy całkowicie nowe formy i zapowiedź kolejnych (dowództwa i broni wsparcia piechoty). To świetne wiadomości i jeśli jakość będzie taka jak w tym zestawie to powinne one być bestsellerami.
Tył pudełka z racji braku instrukcji montażu (jak przy modelach) zawiera głównie przykładowe malowanie wraz z oznaczeniami farb oraz krótki rys historyczny formacji i broni.
Na podkreślenie zasługują również bardzo stabilne i jednorodne podstawki, co nie jest niestety standardem u innych producentów. Wiem, że to ukłon w stronę gry, ale myślę, że ma więcej plusów i modelarze też to docenią.
Materiał z którego figurki zostały wykonane jest dosyć miękki i dlatego cienkie elementy np. broń potrafią się odkształcać. Nie jest to nic z czym nie można sobie poradzić i nie stanowi jakoś olbrzymiego problemu. Szczególnie w zestawieniu z jakością odlewów i różnorodnością póz postaci.
Podsumowując: jest to zestaw z serii MUST HAVE dla modelarza interesującego się drugą wojną światową. Wysoka jakość odlewów, przystępna cena i brak alternatywy to cechy, które powodują, że figurki produkcji Fist to Fight znikają ze sklepów wyczerpując czasami nawet zapasy producenta.
GALERIA:
Piechota polska wraz z czołgami lekkimi FT-17 (patrz Czołgi lekkie FT-17 (FtF)).
Piechota polska wraz z tankietkami TKS (patrz Czołg rozpoznawczy TKS (FtF)).
TROCHĘ HISTORII:
W latach 1921-1939 w Wojsku Polskim dominującą rolę odgrywała piechota zorganizowana w trzydzieści jednostek (dywizje 1-30). Zmodyfikowany w 1939 r. plan mobilizacyjny zakładał sformowanie siedmiu rezerwowych dywizji piechoty. Poza planem zdołano w tym czasie zorganizować jeszcze dwie następne rezerwowe dywizje.
Złudna wiara w zapewnienia sojuszników, a przede wszystkim nacisk zachodu o powstrzymanie mobilizacji i nie prowokowanie Hitlera spowodowały, że siły zbrojne Polski były modernizowane i mobilizowane zbyt wolno i późno. Trudno ocenić czy przy lepszym przygotowaniu sami byśmy najazd z zachodu powstrzymali, ale biorąc pod uwagę, że granica wschodnia lada moment też miała być zaatakowana pewnie niewiele by to zmieniło. Poza tym nie słuchanie apeli sojuszników/gwarantów wsparcia też byłoby ryzykowane i dawałoby pretekst do zaniechania pomocy. Choć możliwe, że przy wyrównanej walce z niemcami Stalin by się zawahał...
Najczęściej używana broń w piechocie polskiej to:
Pistolet 9mm wz. 35 "Vis"
Pistolet maszynowy 9mm wz. 38 "Mors"
Karabin 7,92mm wz. 98 i wz. 98a "Mauser"
Karabinek 7,92mm wz. 98 "Mauser" PWU
Karabinek 7,92mm wz. 29
Karabinek 7,92mm wz. 91/98/23 "Mosin"
Karabin 8mm wz. 1886/93 "Lebel"
Karabin 8mm wz. 1916 "Berthier"
Karabin 8mm wz. 1895 "Mannlicher"
Karabinek 11mm wz. 1873/77 "Werndl"
Karabin samopowtarzalny 7,92mm wz. 38M
Ręczny karabin maszynowy 7,92mm wz. 28 "Browning"
Ręczny karabin maszynowy 7,92mm wz. 15 "Chauchat"
Ręczny karabin maszynowy 7,92mm wz. 1915 "Bergmann"
Lekki karabin maszynowy 7,92mm wz. 08/15 "Maxim"
Ciężki karabin maszynowy 7,92mm wz. 08 "Maxim"
Ciężki karabin maszynowy 7,92mm wz. 10/28 "Maxim"
Ciężki karabin maszynowy 7,92mm wz. 14 "Hotchkiss"
Ciężki karabin maszynowy 7,92mm wz. 30 "Browning"
Najcięższy karabin maszynowy 13,2mm wz. 30 "Hotchkiss"
Najcięższy karabin maszynowy 20mm FK-A wz. 38 (A)
Karabin przeciwpancerny 7,92mm wz. 35 "Kb.Ur."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz