Samolot F-16 D Nihgt Falcon (Italeri)






Pierwsze modele (<2010) - stąd brak zdjęć "in box" i relacji z budowy.


Widok pudełka:


Krótki opis:
Model naszego „nielota” F-16. Nie składa się z dużej ilości części, ale nie można wymagać zbyt wielu detali za taką cenę.  Ze względu na mała ilość części jego montaż nie zajmuje wiele czasu, jednak efekt końcowy jest moim daniem całkiem okej. Wiadomo, że nie jest to Dragon za dwa lub nawet trzy razy większą kwotę ale z dużą ilością szczegółów, a może nawet przekrojem silnika (bo chyba taki model też gdzieś widziałem)…
W pudełku mamy do wyboru dwie wersje – jedno i dwu miejscową.  Elementy są znośnie spasowane i nie stwarzają większych problemów przy klejeniu.  Zestaw jak w większości przypadków w Italeri nie posiada pilota, dlatego polecam dla uzupełnienia „Pilots and Ground Crew Figure Set”. Warto go kupić, bo przyda się przy wielu modelach. Figurki zawierają zarówno pilotów w pozach siedzących jak i obsługę techniczną oraz np. nawigatorów w sam raz na dioramę lotniskowca. Alternatywą jest drugi ciekawy zestaw marki Hasegawa „U.S. Pilot/ground set”, gdzie obok pilotów jest również obsługa techniczna a nawet drabina i pojazd serwisowy. Takim zapleczem można spokojnie ciekawie uzupełnić kilkanaście modeli samolotów, więc inwestycja jest jak najbardziej uzasadniona.
Podsumowując: o F-16 to przyjemny, prosty model. Ciekawe kalkomanie popodkreślają charakter myśliwca i tuszują wady malowania.  Myślę, że wart polecenia. Szczególnie, że to model raczej niskobudżetowy.
Zdjęcia:


Prawa strona modelu.

Lewa strona modelu. 
Tył modelu. 

Klika słów z historii:
F-16 Fighting Falcon (walczący sokół) – samolot wielozadaniowy zbudowany przez amerykańską firmę General Dynamics, która obecnie jest częścią koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin. Produkowany od drugiej połowy
lat siedemdziesiątych do chwili obecnej F-16, jest użytkowany przez siły powietrzne 25 krajów, w tym Polski.
F-16C - Jednomiejscowa wersja z zmodernizowanym silnikiem, ulepszoną awioniką, radarem i dodaną płetwą przed statecznikiem pionowym.
F-16D - Dwumiejscowa wersja F-16C.

Brak komentarzy: