Czołg rozpoznawczy TK-3 (FtF)



HARMONOGRAM PRACY:
12 czerwca 2016 r. – otwarcie
13 czerwca 2016 r. – klejenie bryły i malowanie podkładu
16 czerwca 2016 r. – lufa tankietki oraz wyposażanie pojazdu
20 czerwca 2016 r. – zakończenie

OPIS:
W tzw. skali „zapałkowej” mim zdaniem, w kwestii tankietek, króluje seria „Wrzesień 1939″ marki First to Fight. Wydali TKS z działkiem 20 mm (Czołg rozpoznawczy TKS (FtF)), z którym prace dobrze wspominam. W ofercie firmy jest też poniżej przedstawiona TK-3 oraz TKS z karabinem maszynowym (pojawi się on na blogu w zestawie z Fiatem 621).

Tył opakowania TK-3.













Zanim zajrzymy do pudełka szybkie sprawdzenie tyłu opakowania. Standardowo FtF zamieścił tu instrukcję montażu modelu oraz uproszczony schemat malowania (dokładniejszy znajdziemy w załączonej gazetce).

Zawartość pudełka.



















W pudełku znajdziemy jedną małą ramkę z elementami tankietki TK-3. Pamiętając jeszcze model z zeszytu nr 1, w cenie niecałych 10 zł, aż szkoda, że tutaj producent do pudełka nie włożył dwóch takich małych modeli…ale cóż to tylko biznes. Klient ma otrzymać produkt, a firma na tym zarobić. Pierwszy zeszyt był nie jako na rozruch, więc i cena zapewne „po kosztach”. Przy takich cenach produktu zapewne spory koszt to dystrybucja, a jeden z najmniejszych produkcja….
Wracając do samego modelu… elementy są precyzyjnie odlane a jedyne do czego się mogę przyczepić to mocowanie części do ramek. Przy dosyć twardym tworzywie grube łączenia z ramą drobnych części (łopata, lufa) narażą je na pękanie przy wycinaniu. U mnie pękła niestety lufa.

Obciążenie tankietki.


Wzorem wcześniejszych modeli dodałem plastelinę jako wypełnienie modelu. Sam model nie posiada wielu elementów. Tankietka w oryginale były niewielkie, więc i skalowany model to drobiazg. Dodatkowo charakter modelu do tzw. szybkiego złożenia potwierdza fakt, ze całość to raptem jedenaście elementów do sklejenia.


Wstępne malowanie TK-3.

Malowanie sugerowane do modelu to tzw. kamuflaż japoński (piasek, brąz, zieleń) i taki tez zastosowałem. Tym razem do modelu nie dobierałem figurek piechoty, ponieważ postanowiłem zestawić razem modele Czołg rozpoznawczy TKS oraz TK-3.























TK-3 ujęcie przodu tankietki (model trafi na pakę Fiata 621 jako „do naprawy”).

TK-3 ujęcie tyłu tankietki.
















































































Podsumowując, model jest godny polecenia, a seria „Wrzesień 1939″ coraz bardziej mi się podoba. Mam nadzieję, że z czasem powstanie nowa o późniejszych latach drugiej wojny.

ZDJĘCIE ZESTAWU Z FIGURKAMI:

TK-3 wraz z TKS (20mm) i piechotą.
























UPDATE GALERII (zdjęcia z 21 listopada 2016 r. – po dodaniu drugiego egzemplarza TK-3)

Dwie tankietki TK-3. Jedna transportowana przez ciężarówkę Fiat 621.

TK-3 (pierwszy od prawej) w towarzystwie TKS’ów.
TROCHĘ HISTORII:
TK-3 – to polska tankietka z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Obok czołgu 7TP była podstawową bronią polskich sił pancernych. Konstrukcyjnie oparta była na angielskiej tankietce Carden-Loyd. Seryjna produkcja tych pojazdów odbywała się w fabryce Ursus w Czechowicach pod Warszawą. W latach 1931-1933 powstało ok. 300 tych wozów. W oparciu o TK-3 powstały prototypowe pojazdy takie jak działo samobieżne (TKD). Ponadto  to właśnie na bazie TK-3 powstała tankietka TKS. 
W tankietkach nie zastosowano żadnych mechanicznych przyrządów obserwacyjnych i korzystano wyłącznie z okienek i szczelin obserwacyjnych. 
Podstawowym uzbrojeniem tankietki był ciężki karabin maszynowy wz. 25. Ponadto w części pojazdów jako broń zapasową przewożono rkm Browning wz. 28. Po prawej stronie tankietki TK umieszczone było jarzmo przeciwlotnicze, w którym w razie potrzeby można było zamontować ckm wz. 25, jak lub rkm wz. 28.
DANE TECHNICZNE:
Producent: Ursus S.A. (PZInż)
Załoga:      2 (dowóca-ładowniczy-strzelec,kierowca)
Silnik:        silnik benzynowy o mocy 40 KM
Pancerz płyty pancerne, walcowane o grubości: 3–8 mm
Długość:     2580 mm
Szerokość: 1780 mm
Wysokość: 1320 mm
Masa:         2430 kg
Prędkość:   46 km/h (po drodze)
Zasięg:       200 km (po drodze) / 100 km (w terenie)
Uzbrojenie: 1 karabin maszynowy Hotchkiss wz.25 (z zapasem amunicji 1800 sztuk)


Brak komentarzy: