Tym razem trafiłem na bardzo ciekawy model ciężarówki Opel w wersji medycznej. W tej edycji pudełkowej oczywiście nie ma co liczyć na efekt jak na grafice powyżej (wycieraczki, lusterka etc.), ale to dobra baza pod własne pomysły. Ja założyłem otwarte drzwi i trochę urozmaicone wnętrze sanitarki.
W pudełku znajdziemy dwie ramki z częściami i sporą (jak na Italerli przystało) pulę kalkomanii.
Po szybkim przekartkowaniu instrukcji oczywiste jest, że mimo możliwości łatwego wykonania otwartych drzwi przedział medyczny jest praktycznie pustym pomieszczeniem.
W sumie mając do wyboru wycinanie drzwi z jednolitej ściany lepiej, że producent od razu wykonał je jako dwa elementy, które możnaby nawet zrobić ruchome. Ja wkleję je na stałe, bo bolce mocujące drzwi w podłodze i suficie są dosyć niepewne.
Drobnym zaskoczeniem jest brak numeracji części na ramkach. Elementy są zindeksowane tylko w instrukcji. Szkoda, bo instrukcja montażu posługuje się numerami, a skala to tylko 1:72. Elementy malutkie i przy detalach można się pomylić.
Standardowo Italeri schemat malowania i kalkomanii nanosi na tył pudełka w postaci kolorowej grafiki. To spory plus, bo czarno-białe grafiki nie zawsze są czytelne.
Wersji malowania jest kilka, ale mi najbardziej odpowiednia wydaje się biała/jasno szara - w końcu to ambulans.
Elementy podwozia są całkiem nieźle odwzorowane - jest zawieszenie, wał, rura wydechowa. Gorzej prezentuje się wnętrze kabiny.
Fotele kierowcy i pasażera są dosyć topornie odlane. Brak drążka zmiany biegów, kalkomanii zegarów etc. Oczywiście brak silnika. W sumie nie wymagałbym tego elementu, gdyby nie fakt, że Ople tańszej marki Roden takowe mają...
Zbudowanie kabiny z otwartymi drzwiczkami wymaga cięcia tworzywa, ponieważ boki ciężarówki wykonane są z dużych elementów.
Podobnie konkurenci lepiej wypadają z szybką. Niektórzy nadrukowują na nie kontury cięcia. Italeri (podobnie jak Revell) daje tylko czysty sporej wielkości przezroczysty arkusz. Ma to swoją zaletę tj. daje możliwość kilku podejść do cięcia lub wykorzystania materiału tam gdzie producent modeli go nie dołącza (np. FtF).
Tak małe szybki niestety łatwo się chlapią. W sumie lepiej farbą niż klejem, choć powinny być czyste, ewentualnie pobrudzone celowo jako efekt trudnych warunków atmosferycznych.
Postanowiłem z tzw. złomu modelarskiego urealnić wnętrze ciężarówki. Dodałem stolik z apteczkami, pułki, skrzynię i łóżko.
Nie jest to łatwe zadanie, bo na przykład apteczki mają wielkość około 3 milimetrów. Są jednak tak wprawni modelarze, że potrafią nawet wykonać i pomalować narzędzia chirurgiczne w tej skali, więc to tylko kwestia chęci i przede wszystkim warsztatu.
Podsumowując, najtrudniejsze momenty to budowa kabiny (docięcie i wklejenie szybek oraz dopasowanie elementów maski, które mi wyszły lekko przekoszone). Poza tym model skleja się przyjemnie i jest godny polecenia.
Jako uzupełnienie zestawu wybrałem figurki Zvezdy "Geman Medical Personnel". Figurki Zvezdy cenię za wysoka jakość wykonania, choć nie przepadam za ich bezklejowym montażem.
W pudełku mamy tylko jedna ramkę z czterema figurkami. Zaleta takich małych zestawów to ogromna różnorodność form (na przykład personel medyczny w tej skali jest trudny do znalezienia w sklepach). Minus to koszt. Cena dwóch takich małych zestawów to kwota odpowiadająca kilkudziesięciu figurkom produkcji Italeri lub First to Fight.
Elementy zestawu są tak małe, że o wygięcie mocowania z delikatnego plastyku łatwo. W sumie tym razem się udało, ale przy większej ilości figurek prawdopodobnie powycinałbym wypustki i skleił elementy na stałe.
Powyżej grafiki pomalowanych figurek o wysokości około 25 milimetrów.
Moim zdaniem warto było połączyć oba modele. Figurki dodają realizmu do ciężarówki i razem powstał ciekawy zestaw imitujący realną scenkę.
GALERIA 1 (warunki miejskie - model bez figurek sanitariuszy):
Ciężarówka Opel Kfz. 305 AMBULANCE na tle kamienicy - ujęcie prawej strony modelu.
Ciężarówka Opel Kfz. 305 AMBULANCE na tle kamienicy - ujęcie lewej strony modelu.
Ciężarówka Opel Kfz. 305 AMBULANCE na tle kamienicy - ujęcie na górę i lewą stronę modelu.
Ciężarówka Opel Kfz. 305 AMBULANCE na tle kamienicy - ujęcie na górę i prawą stronę modelu.
Ciężarówka Opel Kfz. 305 AMBULANCE na tle kamienicy - ujęcie na górę i tył.
GALERIA 2 (ambulans na polanie bez / z figurkami sanitariuszy):
Ciężarówka Opel Kfz. 305 AMBULANCE na polanie - ujęcie przodu i lewej strony (bez figurek).
Ciężarówka Opel Kfz. 305 AMBULANCE na polanie - ujęcie z tyłu (bez figurek).
Ciężarówka Opel Kfz. 305 AMBULANCE na polanie - ujęcie przodu i prawej strony (bez figurek).
Ciężarówka Opel Kfz. 305 AMBULANCE na polanie - ujęcie z góry (bez figurek).
Ciężarówka Opel Kfz. 305 AMBULANCE na polanie - ujęcie lewej strony (z figurkami).
Ciężarówka Opel Kfz. 305 AMBULANCE na polanie - ujęcie lewej strony (z figurkami).
Ciężarówka Opel Kfz. 305 AMBULANCE na polanie - ujęcie z tyłu (z figurkami).
Ciężarówka Opel Kfz. 305 AMBULANCE na polanie - zbliżenie na figurki (w tle Kfz. 305).
TROCHĘ HISTORII:
Opel Blitz – samochód ciężarowy produkowany przez niemiecką firmę Adam Opel AG w latach 1930-1973. Był używany przez Wehrmacht w czasie II wojny światowej. Montowano na nim działka przeciwlotnicze, przewożono żołnierzy, jeńców, zaopatrzenie (patrz Ciężarówka Opel Blitz Kfz. 305 (Italeri)) oraz używano jako sanitarkę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz