Sd.Kfz. 162 Jagdpanzer IV (Trumpeter)



Tym razem przedstawię model działa samobieżnego Sd.Kfz.162 "Jagdpanzer IV" marki Trumpeter. Jak informuje producent model składa się z 46 części i mierzy 98,4 mm długości oraz 40 mm szerokości.

     
W pudełku znajdziemy podwozie odlane w jednym kawałku z mocowaniami kół trakcji gąsienicowej, jedną większą ramkę z częściami pojazdu oraz 6 mniejszych z kołami (z których nie wszystkie wykorzystuje ta wersja modelu, więc kilka można zastosować jako zapasowe i zamontować na pancerzu). Ponadto jest instrukcja montażu i kalkomanie oraz gumowe gąsienice.  

Jako, że instrukcja zawiera również schemat malowania działa, ale jest wydrukowana tylko w odcieniach szarości producent zamieścił kolorowe ilustracje na bokach pudełka.  


Przykładowo modele Italeri kolorowe schematy malowania zawsze mają na tyle opakowania, ale  np. Revell dotąd pozostawał tylko przy czarno-białych z instrukcji. Owszem z boku pudełka było kilka ilustracji, ale dotyczyły one bardziej zbliżenia wykonania szczegółów niż poglądu na cały model. Teraz także nowa edycja modeli Revell'a w instrukcji ma już kolorowe wzory barw, więc chyba firma otrzymywała sygnały, że szare ilustracje czasami nie są wystarczająco czytelne. 


Jak zawsze spód pojazdu dodatkowo obciążyłem przed montażem gąsienic. Do rozwiązania gumowych kompletów ogniw już sie przekonałem i tak jak Dragon niekoniecznie dobrze sobie z tym radzi (patrz Stug. III Ausf. B (Dragon)) tak Trumpeter klei się dobrze.  


Koła trakcji gąsienicowej są dobrze zdystansowe - nie da się ich osadzić nierówno.


Barwy maskujące warto nanieść wcześniej, ponieważ po złożeniu gąsienic dostęp do tych miejsc będzie utrudniony. 


Choć klejąc gumowe gąsienice nie maiłem problemu z ich reakcją na klej to dla pewności na jakiś czas podociskałem je papierowymi klinami. 


W tym miejscu widać, że elementy wyposażenia takie jak kilof, łopata etc. są odlane w płycie pancerza. Dla wielu modelarzy to zbędne uproszczenie, bo w sumie im więcej elementów tym lepiej.  Z drugiej strony są on przyzwoicie wykonane i nie rażą aż tak jak można by się spodziewać. 


Malowanie barw maskujących postawiłem nałożyć we wcześniejszym etapie budowy modelu. Później je tylko poprawie. Jako jeden z dodatków dołączyłem zapasowe ogniwa gąsienicy na tyle pojazdu i dodatkowa łopatę z boku.  
W zestawie mamy do wyboru dwie lufy działa Sd.Kfz. 162 - ja wybrałem tę dłuższą. Za minus uznaję, że lufa jest wklejana na stałe - instrukcja nie przewiduje zmiany jej kąta nachylenia. Za plus przyjmuję doklejaną końcówkę lufy z wydrążonym wylotem. 


W sumie pozostało tylko dokleić podwozie Jagdpazer'a i nałożyć kalkomanie. Dodam, że producent zakłada tylko jeden wariant kalkomanii. 


Z dodatkowych elementów dokleiłem jeszcze koła zapasowe - dwa z tyłu pojazdu i jedno na przodzie. Z boku pojawił się wycior do lufy działa.


Po pobrudzeniu modelu postawiłem dodać do niego kilku żołnierzy załogi. Załoga powinna składać się z czterech osób (kierowca, dowódca, celowniczy, ładowniczy), ale ja finalnie wybrałem trzy figurki z zestawu Oriona (GERMAN PANZER SOLDIERS). 


Figurki te są świetnym rozwiązaniem do pancerki jako uzupełnienie modeli i choć cieszą ilością postaci i różnorodnością póz to wymagają sporo cięcia nadlewek. Najgorzej wykonana jest podstawka - niejednokrotnie ma braki w materiale. 




Podsumowując, z modelu jestem zadowolony. Jest dokładnie odlany (bez nadlewek czy ubytków) a części są spasowane dokładnie, więc skleja się go przyjemnie. Trochę niedosytu powoduje mała ilość elementów, ale efekt końcowy jest ciekawy. W sumie dodać można coś samemu z pozostałości po innych modelach. Poniżej zamieszam galerię ukończonego modelu z i bez figurek.     

GALERIA:



Widok ogólny modelu Sd.Kfz.162 Jagdpanzer IV (bez figurek).


Widok przodu modelu Sd.Kfz.162 Jagdpanzer IV (bez figurek).


Widok lewego boku modelu Sd.Kfz.162 Jagdpanzer IV (bez figurek).


Widok tyłu modelu Sd.Kfz.162 Jagdpanzer IV (bez figurek).


Widok prawej strony modelu Sd.Kfz.162 Jagdpanzer IV (bez figurek).


Widok z góry na model Sd.Kfz.162 Jagdpanzer IV (bez figurek).


Widok prawej strony modelu Sd.Kfz.162 Jagdpanzer IV (z figurkami Orion).


Widok przodu modelu Sd.Kfz.162 Jagdpanzer IV (z figurkami Orion).


Widok lewej strony modelu Sd.Kfz.162 Jagdpanzer IV (z figurkami Orion).


Widok tyłu modelu Sd.Kfz.162 Jagdpanzer IV (z figurkami Orion).


Zbliżenie na załogę Jagdpanzer IV (skala 1/72 tj. ok 26 mm)


TROCHĘ HISTORII:


Jagdpanzer IV (Sd.Kfz.162) – niemieckie działo samobieżne (tzw. niszczyciel czołgów) z okresu II wojny światowej. Powstało poprzez zmodyfikowanie pojazdu StuG III (patrz Stug. III Ausf. G (Italeri)) przy wykorzystanie podwozia i napędu czołgu PzKpfw IV - stąd oznaczenie w nazwie pojazdu.

Niszczyciele czołgów typu Jagdpanzer IV przydzielano do jednostek zmechanizowanych od marca 1944 roku. Chrzest bojowy przeszły we Włoszech w ramach Dywizji Spadochronowo-Pancernej "Hermann Göring". Największą ich liczbę (około 140 sztuk) użyto podczas ofensywy w Ardenach. 

Dane techniczne:

Producent:        Vogtlandische Maschinenfabrik AG (Vomag)
Trakcja:        gąsienicowa
Załoga:          4 (kierowca, dowódca, celowniczy, ładowniczy)
Silnik:         12-cylindrowy V silnik gaźnikowy Maybach o mocy 300 KM 
Pancerz:          10 – 60 mm  
Długość:    6,85 m
Szerokość: 3,17 m
Wysokość: 1,85 m 
Masa:       25 t 
Prędkość: 40 km/h (po drodze) / 18 km/h (w terenie)
Zasięg:     210 km (po drodze) / 130 km (w terenie)

Uzbrojenie:
1 x armata przeciwpancerna 75 mm PaK 39 L/43 lub L/48 (zapas amunicji – 79 szt.)
1-2 karabiny maszynowe MG 42 kal. 7,92 mm (zapas amunicji – 1200 szt.)


Brak komentarzy: