Śmigłowiec MIL-24 (Italeri)



Pierwsze modele (<2010) - stąd brak zdjęć "in box" i relacji z budowy.



Krótki opis:
Model marki Italeri tzw. „latający czołg”. Chyba najpopularniejszy helikopter służący w Polskiej Armii. Znany też z walk w Afganistanie za czasów interwencji radzieckich sąsiadów. Nigdy nie widziałem go na żywo ale podobno „grzmi” jak jest w okolicy. Jest to naturalnie przenośnia ale zważcie, że ten kolos ma  długość 21 metrów i rozpiętość łopat ponad 17 metrów (pięć łopat)! Teraz chyba łatwiej zrozumieć dlaczego jest to model, który może ciekawić tak bardzo i dlaczego na prawdę warto go mieć.
Wracając do samego modelu. Po pierwsze nie jestem pewien czy trzyma skalę. Model Ka-50 wcale nie jest dużo mniejszy. Figurki też chyba nie do końca dałoby się wmontować choćby w luk desantowy.
Gdybym teraz miał go składać na pewno poświeciłbym mu więcej czasu, bo warto. Nie ma zbyt wielu detali i nie jest skomplikowany, więc wiele czasu nie nadłożysz jeśli nadrobisz to większą niż zazwyczaj dbałością o malowanie.
Oto kilka uwag z montażu: Po pierwsze sklejanie – klapa dla desantu jest do poprawki. Po drugie malowanie – postarzenie/cienie obudowy by były wskazane (a szczególnie dopracowanie wylotów spalin).
Ładnie by wyglądał albo tylko z pilotami w środku, albo jeszcze z wybiegającym destanem. Tutaj pola do popisu też nie ma szalonego albo wybrać trzy figurki z „Zvezda 7404 Soviet Motorized Infantry” ewentualnie coś z „Italeri 6169 Soviet Special Force”. Więcej w ofercie bieżącej nie widzę. Sam zestaw MIL-24 nie zawiera żadnych postaci.
Podsumowując: Model łatwy i fajny, ale wart poświecenia więcej czasu. Zrobiony zbyt szybko nie cieszy oka. Może i są lepsze wersje, bardziej dopracowane ale znam tylko tą, więc powiem tak: kupiłbym jeszcze raz ale podszedłbym do tematu zupełnie inaczej niż kiedyś.
 Galeria:

Prawa strona modelu.


Widok z góry.
Widok z przodu. 

Lewa strona modelu.

Klika słów z historii:
Mi-24 – ciężki śmigłowiec bojowy zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym OKB Mil i produkowany w Rostowskiej Fabryce Śmigłowców „Rostwiertoł”. Zadaniem Mi-24 jest wsparcie z powietrza i transport do ośmiu żołnierzy w przestrzeni ładunkowej. Wprowadzony do służby w siłach powietrznych Związku Radzieckiego w 1976 roku.
W kodzie NATO oznaczony jako Hind (łania) z literą oznaczającą wersję. Mi-24 był nazywany przez pilotów  latającym czołgiem (od siły uzbrojenia i opancerzenia) lub krokodylem od wydłużonego kształtu i kamuflażu.
Konstrukcja Mi-24 jest oparta na transportowym Mi-8. Przednia część kadłuba została zbudowana w taki sposób, aby zmieścić dwuosobową kabinę załogi w układzie tandem przykrytą wspólną osłoną ze szkła pancernego. Tylne siedzenie pilota było umieszczone wyżej, zapewniając lepszą widoczność ponad głową drugiego pilota pełniącego funkcję operatora uzbrojenia. W przestrzeni ładunkowej możliwe było przewożenie do 8 żołnierzy. MI-24 jest opancerzony blachą stalową o grubości 5 mm.
Pod dziobem śmigłowca zamontowano wieżyczkę z czterolufowym karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm.

Brak komentarzy: