Działo 88 mm FLAK 36/37 (Zvezda)




Zesatw Zvezda – działo niemieckie z czasów drugiej wojny światowej kaliber 8,8 cm w skali 1/72.  Pierwsze wrażenie – to bardzo mały zestaw. Pudełko jest gabarytów zbliżonych do 1/4 kartki A4, jednak to tylko pozór, bo w środku znajduje się całkiem ciekawy model i wcale nie taki mikruśny. Wewnątrz  pudełka znajdują się dwie ramki części. W zestawie oprócz działa jest podstawka imitująca ziemię pod armatą  oraz obsługę składająca się z czterech żołnierzy niemieckich plus skromne kalkomanie. Jest też jakaś karta, ponieważ Zvezda promuje grę strategiczną do której skala 1/72 jest wykorzystywana.

In box
Plus zestawu to całkiem ładnie odwzorowane detale. Szczegóły są widoczne zarówno w samej osiemdziesiątce ósemce jaki w postaciach z obsługi. Model nie wymaga klejenia, co jest i zaletą i wadą jednocześnie. Zaletą bo składa się szybko i nie ma problemów z zaciekami kleju. Wada to potrzeba sporej siły by niektóre delikatne elementy wpasować w całość, co powoduje ryzyko uszkodzenia detali.

Podstawa działa przed malowaniem

Podkład i detale pierwszych elementów
Rozwiewam obawy – części mimo, że małe i montowane na wcisk stanowią zwartą całość. Dla pewności te najmniejsze można podkleić – materiał dobrze reaguje na klej.
Działo jest ruchome tj. obraca się we wszystkie strony, a lufa ma możliwość zmiany kąta nachylenia. Dzięki tym cechom, zgodnie z zastosowaniem historycznym, armata może spełniać w dioramie role ciężkiego działa przeciwlotniczego lub działa przeciwpancernego.

Malowanie głównych elementów
W kolejnych etapach budowy modelu odkryłem niestety dwa mankamenty. Pierwszy – lufa nie ma nawiertu – jest lana. Jeśli nie mamy jak wywiercić wylotu lufy jedynym rozsądnym pomysłem jest zamalowanie go na czarno… Drugie utrudnienie to składanie postaci. Szczególny problem to montowanie rąk. Żołnierze mimo tak małej skali często składają się z części,  ale dokleja się najczęściej wyposażenie (ewentualnie elementy postaci dobrze dopasowane poprzez pocięte z całości) a nie na wciska się wypustki detali w korpus. Są to małe elementy, a ich montaż wymaga siły – wypustki łatwo się krzywią i jest obawa ich złamania, dlatego chyba lepiej wesprzeć się klejem.

Działo bez osłony i podstawki
Podsumowując – to ciekawy model za małe pieniądze. W pudełku mamy dwie ramki części z działem i obsługą (4 figurki). Obsługa działa to dowódca, celowniczy i dwóch ładowniczych. Zvezda oferuje dwie wersje montażu – z podstawką dla całego zestawu lub dla każdego elementu tj. pojedynczych postaci i działa osobno. Plus to detale, możliwość bezklejowego montażu i podstawka pod cały zestaw, Minus to mocowanie elementów obsługi i konieczność nawiercenia wylotu lufy armaty.  Poniżej efekt końcowy.

Złożony i pomalowany model – ujęcie obsługi działa (figurki mają wysokość około 23 mm).

Złożony i pomalowany model – front.
Trochę historii:
Flak 36/37 – to niemieckie działo przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej.
Armata została zamontowana na łożu o krzyżowym, co pozwalało na prowadzenie ognia we wszystkich kierunkach. Działo posiadało zamek półautomatyczny, który wyrzucał z komory nabojowej puste łuski, a także samoczynnie zamykał się po załadowaniu, co pozwalało na szybkie i proste ładowanie. Dzięki temu szybkostrzelność wynosiła pomiędzy 15 a 20 strzałów na minutę. Na owe czasy był to wynik nie do pobicia.  
W czasie inwazji na Francję działa te były używane do zwalczania grubo opancerzonych czołgów (patrz Czołg średni Mk.II Matilda (Italeri)), których gruby pancerz był trudny do przebicia dla innych niemieckich dział.

Ciekawostka: Na bazie armaty 8,8 cm Flak 36 opracowana została armata czołgowa 8,8 cm, stanowiąca uzbrojenie czołgu Tiger Czołg ciężki PzKpfw VI Tiger I (Revell) .

Brak komentarzy: