Piechota niemiecka z II w.św. - karab. maszynowe MG34 (FtF)




Tym razem przeżyjmy się drugiej części zestawu pt. "Broń wsparcia niemieckiej piechoty 1939". Jak pisałem przy okazji wątku Piechota niemiecka z II w.św. - moździerze 8,1 cm SGrW 34 (FtF) w pudełku jest piętnaście figurek: obsługa trzech moździerzy 8,1 cm SGrW 34 (do każdego są dedykowane trzy figurki) i po dwóch  żołnierzy do karabinów maszynowych 7,92mm wz. 1934 MG34.


Tworzywo, z którego wykonano postacie to niestety ten sam miękki i elastyczny plastik co przy piechocie (patrz  Piechota niemiecka z II w.św. (FtF) i niestety zastosowano takie samo mocowane figurek do ramki (patrz hełm). 

Zaleta to ciekawe pozy i detale umundurowania z kampanii wrześniowej, o której inne firmy modelarskie trochę zapomniały jeśli chodzi o figurki.


Figurki wstępnie pomalowałem jeszcze w ramce. Po prostu jest tak łatwiej, a że materiał jest dosyć wymagający (odpryski farby) to wszelkie udogodnienia wskazane.


Do zestawu dobrałem jedną figurkę z "Dowództwa niemieckiego" również produkcji First to Fight. Trzymanie się jednego producenta pomaga uniknąć różnic w skalowaniu. Na przykład, mimo tej samej skali, figurki marki Italeri są stanowczo większe niż Revell'a. W mojej opinii również Zvezda i First to Fight mają raczej bliżej do tego pierwszego producenta jeśli chodzi o wielkość postaci.  


Sam Maschinengewehr 34 składa się z dwóch części. Brakuje mu jednak podstawki. Ja swoje zrobiłem z pozostałości po modelu Transporter Sd.Kfz. 251/4 (FtF). To niewykorzystane siedziska dla żołnierzy piechoty. Są one rozcięte i ułożone w kształt litery "T", tak aby podstawka pasowa do trójnoga karabinu maszynowego.  

Podsumowując: jak w przypadku opisu moździerzy SGrW 34 pomimo kilku drobnych wad (plastik, brak podstawek) jestem zadowolony z zakupu. To ciekawy zestaw choćby ze względu na całkowicie nowe formy. 


GALERIA:



Pomalowane figurki obsługi MG34 z zestawu "Broń wsparcia niemieckiej piechoty 1939".



Zbliżenie na karabin maszynowy MG34 z zestawu "Broń wsparcia niemieckiej piechoty 1939".


Zbliżenie na obsługę MG34 - ujęcie figurki z amunicją. 


Zbliżenie na obsługę MG34 - ujęcie figurki strzelca. 



Karabiny MG34 wraz z obsługą - ujęcie z przodu.


Karabiny MG34 wraz z obsługą -  ujęcie lewej strony.


Karabiny MG34 wraz z obsługą - ujęcie prawej strony.


Robocze gniazdo MG34 - ujęcie z przodu.


Robocze gniazdo MG34 - ujęcie z boku.


Gniazda MG34 - ukończony zestaw.


Gniazda MG34 - ukończony zestaw.


Gniazda MG34 - ukończony zestaw.


Gniazda MG34 - ukończony zestaw.


Gniazda MG34 - ukończony zestaw.




TROCHĘ HISTORII:

Maschinengewehr 34 (MG34) - uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,92x57 mm konstrukcji niemieckiej z okresu II wojny światowej. 

Karabin powstał w 1934 roku i został wprowadzony do uzbrojenia Wehrmachtu pod oznaczeniem Maschinengewehr 34 (MG34). Broń charakteryzowała się wieloma nietypowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Karabin zależnie od potrzeb mógł być zasilany z magazynków lub taśmą. Zmiana rodzaju zasilania wymagała zmiany pokrywy komory zamkowej (jedna komora miała gniazdo magazynka, druga była wyposażona w mechanizm przesuwu taśmy).
Broń, pomimo braku przełącznika rodzaju ognia, mogła strzelać zarówno ogniem pojedynczym jak i seriami. Zapewniała to specjalna konstrukcja mechanizmu spustowego. Spust posiadał dwa wgłębienia. Przy ściąganiu spustu górnym wgłębieniem strzelał ogniem pojedynczym, a przy ściąganiu spustu wgłębieniem dolnym seriami.
Karabin maszynowy MG34 stał się podstawową zespołową bronią maszynową niemieckich sił zbrojnych. Występował w uzbrojeniu wszystkich formacjach: w piechocie, broni pancernej, lotnictwie (oddziały spadochronowe i ochrona lotnisk), marynarce wojennej. 

Dane techniczne:

Kaliber:                  7,92 mm
Długość:                1219 mm
Masa:                     33 kg (na podstawie trójnożnej)
Szybkostrzelność:  60 strz./min (ogniem pojedynczym) / 200 strz/min (seriami)

Brak komentarzy: