Czołg średni M4A1 SHERMAN (UM)




Pierwsze modele (<2010) - stąd brak zdjęć "in box" i relacji z budowy.


Model prezentuje jedną z pierwszych wersji Shermana, czyli M4A1 z odlewanym pancerzem i silnikiem benzynowym o  mocy 400 KM.

Krótki opis:
Model marki Uni Models (tej samej co opisywany już T-34). Nie wiem do końca czemu ale produkty UM, mimo kilku wad przypadły mi do gustu. Ewidentnie mają coś w sobie. Zawartość pudełka wydaje się bardziej siermiężna niż konkurencji ale końcowy efekt jest zadowalający.
Minusy to mocno zagęszczona aczkolwiek przejrzysta instrukcja (da się przyzwyczaić), dużo twardszy niż Revel, Zvezda czy Italeri plastik (raczej nie pęka ale trzeba uważnie docinać). Jedno miejsce średnio spasowane – łączenie podwozia jest maskowane dodatkową listewką z przodu (poniżej przednich reflektorów).
Plusy: za tę cenę na prawdę spora ilość części, dużo detali (uchwyty, akcesoria), gąsienice nie są w jednym kawałku (do zapięcia) a do sklejenia z kawałków (przez co można je lepiej dopasować).
Do uzupełnienia zestawu polecam zestaw numer 6120 „WW2 U.S. Infantry”.
Malowanie jest łatwe. Tutaj poszło głownie „olive drab” + odrobina innych kolorów na detale. Jak materiał przyjmuje farbę szczerze już nie przypominam sobie, ale żebym rwał włosy  z tego powodu nie pamiętam, wiec musiało być okej.
Podsumowując: Polecam. Jeden z lepszych niedrogich modeli Shermana.
Zdjęcia (poniżej starej galerii dodałem nowe zdjęcia z nowymi figurkami z dnia 3 grudnia 2014 r.):

Sherman ujęcie z lewej strony.

Sherman ujęcie prawej strony.

Sherman ujęcie tyłu.
Update (3-12-2014):

Zestaw Sherman + nowe figurki piechoty.

Zbliżenie na figurki piechoty U.S. (1).

Zbliżenie na figurki piechoty U.S. (2).

M4A1 ujęcie lewego boku.

M4A1 ujęcie tyłu.

M4A1 ujęcie z góry.
Klika słów z historii:
M4 Sherman to amerykański czołg średni, stosowany w czasie II wojny światowej. Czołg ten został nazwany na cześć generała Williama Shermana. Czołg bazował na podwoziu i wielu podzespołach czołgu M3 Lee, na którym zamontowano wieżę z działem 75 mm. Umożliwiło to szybkie przestawienie się zakładów na produkcję nowego pojazdu.
Zbudowano również różne wersje specjalne czołgu, takie jak: pływający Sherman DD, Sherman Crab (z trałem przeciwminowym), Sherman Dozer (czołg ze spychaczem z przodu), Sherman Zippo ;-) (z zamontowanym miotaczem ognia zamiast działa).
Od lata 1943 r. M4 Sherman był podstawowym czołgiem średnim aliantów, w tym 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i 2 Brygady Pancernej 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa
Bardzo poważną wadą Shermana była łatwość zapalania się silnika benzynowego w razie trafienia. Z tego powodu niemcy zwykli naywać je Tommy-Kocher („maszynka do gotowania Angoli”). 

Brak komentarzy: